Редиохед галантни откако им хакнаа песни

Групата ги објави хакнатите песни за да собере пари за еколошка акциона група.

Редиохед соопштија дека еден куп необјавена музика им е украдена и дека хакерите им бараат откуп. Но наместо да плати за да го спречи објавувањето на песните, бендот нив ќе ги објави во знак на поддршка за еколошката група Бунт кон истребувањето, објави АП.

Гитаристот Џони Гринвуд на Твитер објави дека минатата недела околу 18 часа материјал од времето околу албумот ОК Компјутер на Редиохед од 1997 година е украден од минидиск-архивата на пејачот Том Јорк.

Гринвуд во вторникот рече дека наместо да ги платат 150.000-те американски долари што ги бараат хакерите, „ги објавуваме сите 18 часа на Бендкемп (сајт за споделување музика) во знак на поддршка на Бунт кон истребувањето.“

Фановите можат да ја купат музиката за 18 фунти во следните 18 дена. Гринвуд изјави дека таа никогаш не била наменета за објава и дека „е само површно интересна“. Бунт кон истребувањето, групата што спроведува протести со директна акција против климатските промени, му се заблагодари на Редиохед „од дното на нашите срца“.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе