Интервју за Вог

Принцот Хари нема да има многу деца за да ја спаси планетата

Ако принцот Хари има уште едно бебе, тоа ќе биде неговото последно, открива тој во новото интервју со активистката за животна средина Џејн Гудал.

Во дискусијата за нивната загриженост за планетата и нејзините намалени ресурси, Хари ѝ рече на Гудал дека е уште позагрижен за иднината на Земјата откако во мај го добил своето прво бебе, Арчи.

„Но јас отсекогаш сакав тоа да биде така, дури и пред да имам дете и пред воопшто да се надевам дека ќе имам деца“, продолжи тој. Гудал ускокна со предупредување: „Не премногу“, на што Хари одговори: „Две, максимум“.

Си-ен-ен вели дека интервјуто ќе биде дел од септемвриското издание на британски Вог, на 2 август, кое го уредуваше Меган како гостинка.

Коментарот зачуди многумина, со оглед дека братот на Хари има три деца: „Ако принцот Хари сака да има две деца за да ја спаси планетата, дали тој тукушто кажа дека принцот Вилијам има премногу деца?“, се запраша еден корисник на Твитер.

Друг аспект од изданието на Вог, исто така, предизвика наслови за драма меѓу кралските браќа: Инсајдер посочува дека Меган Маркл наводно рекла дека би изгледало премногу „фалбаџиски“ таа да се појави на насловната страница, но нејзината јатрва Кејт Мидлтон се појави на насловната страница на истото списание во 2016 година.

Дејли експрес додава дека на насловната се појавила и принцезата Дајана, и забележува дека некои аналитичари на кралското семејство го гледаат овој потег на Меган како шлаканица кон Кејт.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе