Марвел

„Одмаздници: Завршница“ го покорува светот, 1,2 милијарди долари првиот викенд

„Одмаздници: Завршница“ достигна рекордни продажби на билети во текот на викендот.

Суперхеројскиот филм, дваесет и втор во серијалот на Марвел студио на Дизни, собра околу 350 милиони долари во САД и Канада, според Комскор, кој ги собира податоците од благајните. Со тоа лесно го победи „Ѕвездени војни: Силата се буди“ (2015), чија продажба во првиот викенд беше 248 милиони долари, што значи околу 270 милиони долари во денешни долари.

„Одмаздници: Завршница“, кој доби еуфорични критики од критичарите, наплати неверојатни 1,2 милијарда долари низ целиот свет, почнувајќи како филм број 1 во најмалку 54 земји. Дизни во неделата наутро рече дека филмот постигнал рекорд за најпрофитен прв викенд на 44 странски пазари, а киносалите Имакс во огромен дел придонеле во продажбата на билетите, особено во Кина.

„Тоа ја покажува моќта на киносалите - способноста, дури и во една хиперподелена култура, да се постигне тоа лудачки големо искуство на заедништво“, рече Меган Колиган, претседателка на „Имакс филмд ентертејнмент“.

„Младите кинопосетители ќе паметат каде биле кога го гледале 'Завршница', со кого го гледале и како се чувствувале“, изјави Џон Фитиан, претседател на Националната асоцијација на киносопственици. „Тоа ќе се исплати во годините што доаѓаат, на истиот начин како што кинопосетителите што пораснаа во 70-тите и 80-тите години сè уште зборуваат за влијанието што 'Ѕвездени војни' го имале врз нив“.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.

повеќе

Овој термин, без исклучок го употребуваат сите партии кога се во опозиција. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, ДПА...

повеќе