Капетан Кирк полета во вселената и назад: Блу ориџин успешно слета на Земјата (ВИДЕО)

Вселенското летало Блу ориџин, во сопственост на милијардерот Џеф Безос, направи успешен лет во вселената со четиричлен цивилен екипаж. Главната ѕвезда на овој потфат е актерот Вилијам Шатнер (90), кој ја играше улогата на капетан Кирк во серијата „Ѕвездени патеки".

Фото: ЕПА

Капсулата со четворицата членови на екипажот слета на Земјата.

Со овој лет, Шатнер стана најстарата личност што некогаш летала во вселената. Полетувањето беше закажано за 9 часот наутро по локално време. Првичната намера била вселенското летало Блу ориџин да полета вчера во вселената, но временските услови не го дозволиле тоа.

Пред летот во средата, Шатнер рече: „Постои оваа мистика да се биде во вселената и многу поблиску до ѕвездите и да се биде во бестежинска состојба".

„Ќе бидам воодушевен од погледот на вселената", додаде тој. „Сакам да ја погледнам орбитата и да се восхитувам на нејзината убавина и истрајност".

На Шатнер на 10-минутното патување му се придружија поранешниот инженер на НАСА Крис Бошуизен, ко-основачот на платформата Медидејта Солушнс за клинички истражувања Глен де Врис, и потпретседателката и инженер на Блу Ориџин Одри Пауерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе