Астронаут ја снимил поларната светлина од орбитата

Погледот надолу кон северната светлина е нешто што многу малку припадници на човековиот род имале шанса да го искусат.

Оваа фотографија, направена од астронаут на Меѓународната вселенска станица, на оние од нас што сме врзани за површината на Земјата им го доловува чувството како е да гледате надолу од вселената.

Фотографијата е направена ноќта на 22 јануари, кога станицата се наоѓала на околу 420 километри над Атлантикот, недалеку од брегот на Северна Америка, соопшти НАСА.

На вселенската станица ѝ требаат околу 90 минути за да ја комплетира орбитата околу Земјата, што значи дека астронаутите и космонаутите од вселенската лабораторија секој ден доживуваат по околу 16 изгрејсонца и зајдисонца.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе