Замина уште една пејачка легенда

Почина Крунослав Киќо Слабинац

Крунослав Киќо Слабинац, еден од најпознатите пејачи во некогашна Југославија, почина утрово на 76 годишна возраст. Тој три месеци се бореше со тешка болест, а последните два месеца беше во кома, јавуваат хрватските медиуми.

Крунослав Киќо Слабинац е роден во 1944 година во Осијек, а најголемата слава ја доживеа во седумдесетите години од минатиот век, кога неговите песни се слушаа не само во тогашна Југославија,туку и на Балканот, како и во Советскиот сојуз. Тој беше пејач на забавна музика, гитарист и аранжер. Пееше и славонска музика. Еден од неговите најголеми забавни хитови е песната „Заради една прекрасна црна жена".

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе