Бродвеј

Светот добива мјузикл за Мајкл Џексон

Се очекува да стигне на Бродвеј во 2020 година.

Кралот на попот е најновата ѕвезда што ќе добие својот бродвејски мјузикл. Се работи на шоу инспирирано од животот на Мајкл Џексон и се очекува да биде готово во 2020 година, според Холивуд рипортер.

Се разбира, музиката за претставата ќе биде извлечена од хитовите на самиот Џексон, почнувајќи од Motown, која ја пееше како дел од Џексон 5, и од целата негова соло-ера, вклучувајќи ги и легендарните албуми Off The Wall, Thriller и Bad.

Книгата за мјузиклот ќе биде напишана од двократната добитничка на Пулицеровата награда Лин Нотиџ, додека „балетскиот доајен“ и добитник на Тони наградата Кристофер Вилдон ќе ја режира и кореографира претставата.

Ќе биде интересно да се види дали фондацијата на Џексон, која ќе биде инволвирана во мјузиклот, ќе спречи да бидат обработени и контроверзните аспекти од неговиот живот (како што се обвинувањата за сексуална злоупотреба на деца), вели Вараети.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе