Отворен Октоберфест 2018 (ФОТО)

185-тиот фестивал на пивото Октоберфест беше отворен минатиот викенд во Минхен, а организаторите очекуваат повеќе од 6 милиони посетители следниvе две недели - последната кригла ќе биде наточена на 7 октомври. Баварскиот пивски фестивал, најголем во светот, се одржува на минхенски Терезиенвизе, голем отворен простор југозападно од центарот на градот. Во 2018 година просечната цена што може да се очекува да се плати за еднолитарска кригла пиво на Октоберфест е 11,24 евра. Еве некои од глетките во првиот викенд на Октоберфест 2018.

 

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе