Странска

Е. Несбит всадува љубов на генерацијата кон возовите, Агата Кристи поставува убиства на шините, а Сара Ворд ги одбира своите омилени возови во литературата.

19 Септември 2018 - 08:21

Ураганите се страшни, особено ако се случи да им се најдете на пат. Меѓународната вселенска станица успеа да испрати неколку снимки од ураганот Флоренс од вселената. Можеби повеќе ќе ви се чини „прекрасен“ од „страшен“, но сепак е застрашувачки потсетник за тоа колку е моќна природата.

19 Септември 2018 - 08:20

Познатиот астрофизичар демонстрира дека универзумот е навистина преубав.

18 Септември 2018 - 13:56

Што прави човек откако ќе продаде технолошка консултантска фирма од 45 милиони долари?

17 Септември 2018 - 15:02

Видеото е направено од снимка во живо на Ведер ченел. Долгогодишниот новинар на мрежата, Мајк Сидел, бил на местото на настанот, кога ураганот Флоренс дојде до копното во Северна Каролина, а Сидел беше во епицентарот на катастрофата и едвај се држеше во место.

17 Септември 2018 - 11:04

Катамаранот со ковчегот во кој се посмртните останки на познатиот Оливер Драгојевиќ исплови од Сплит во вторникот во 19.50 часот, пловејќи до Вела Лука на Корчула, каде што пејачот пораснал.

01 Август 2018 - 14:02

Познатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ починал вчера на 71 годишна возраст, по една година борба со ракот на градите. Веста ја објави „Слободна Далмација", откако им била потврдена од семејството на Оливер.

29 Јули 2018 - 09:44

Феј игра тенис во чипкаста тренерка, ужива покрај базен и оди во шопинг со голем шешир на главата.

28 Јули 2018 - 20:15

Водителот го сподели својот став за сугестијата на Мајкл Авенати дека Трамп можеби ѝ платил на својата бремена љубовница да молчи.

28 Јули 2018 - 16:55

Веќе четири века, раскошните, бујни голотии на Петер Паул Рубенс се познати по шокирањето и восхитувањето што некогаш и подеднакво ги предизвикуваат. И сега некако, дури и во 2018 година, неговите барокни слики го брануваат интернетот.

28 Јули 2018 - 14:30

Кога на екипажот на Ју Ес Ес Ентерпрајз-Д од „Ѕвездени патеки: Следната генерација“ му требаше да се релаксира, тие ќе се упатеа кон Тен форворд, бродскиот бар раководен од славната Гајнан. Сега таа установа ѝ го позајмува своето име на официјалната вотка на „Ѕвездени патеки: Следната генерација“.

24 Јули 2018 - 01:11

Во април Џорџ Р.Р. Мартин соопшти дека ќе објави нова книга до крајот на 2018 година. Очекувано, тоа нема да биде неговата со години задоцнета книга од „Песна за мразот и огнот“, на која се базира серијата „Игра на престолите“.

20 Јули 2018 - 13:29

„Сакам да го бранам претседателот, само малку“, им рече Џими Кимел во четвртокот вечер на гледачите.

20 Јули 2018 - 12:06

Тајландската воена влада сака да контролира како филмовите ќе го прикажуваат искушението на младите фудбалери и нивното херојско спасување од поплавената пештера, кое го привлече интересот на светот и вниманието на странските филмски работници.

20 Јули 2018 - 11:29

Џон Оливер е забранет во Кина откако го критикуваше кинескиот претседател Си Џинпинг.

22 Јуни 2018 - 13:55

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе