Ѕвезди и филм

И тоа си дочекавме. Сер Патрик Стјуарт ќе се врати во својата легендарна улога на Жан-Лук Пикард во нова серија „Ѕвездени патеки“ на Си-би-ес ол аксес, која ја раскажува приказната за следното поглавје во животот на Пикард.

07 Август 2018 - 13:03

Кери Фишер сепак нема завршено со „Ѕвездени војни“ - Лукасфилм вели дека необјавени снимки од глумицата ќе бидат искористени во следната епизода од сагата „Ѕвездени војни“ за да се заокружи приказната на нејзиниот лик.

28 Јули 2018 - 17:13

Првиот долг трејлер за филмот „Боемска рапсодија“ за Фреди Меркјури емотивно нè носи зад сцената на некои од најпознатите класични мелодии на Квин.

18 Јули 2018 - 14:31

Славниот готвач и гастрономски патеписец Ентони Бордејн, кој минатиот месец изврши самоубиство во хотелска соба во Франција, своето последно интервју ѝ го даде на новинарката Марија Бустиљос за нејзниот нов магазин Попула.

17 Јули 2018 - 22:09

Американската глумица Сузан Сарандон е уапсена синоќа по протестите против Доналд Трамп, објавија американските медиуми.

29 Јуни 2018 - 22:05

Филмовите на Квентин Тарантино отсекогаш содржеле импресивна листа на глумци, а најновиот не е исклучок од правилото.

27 Јуни 2018 - 21:18

Глумецот наводно троши по 2 милиони долари месечно, што е само еден од неговите многубројни проблеми, според Ролингстоун.

23 Јуни 2018 - 09:28

Еден од предводниците на новиот бран рап-музика во САД и светот Џасеј Двејн Онфрој, познат под псевдонимот Икс Икс Икс Тентејшн, е убиен на Флорида.

19 Јуни 2018 - 13:28

На 30 октомври 2012 година Џорџ Лукас се откажа од своите права на франшизата „Ѕвездени војни“, кога Дизни го купи Лукасфилм за добри 4,05 милијарди долари. 

14 Јуни 2018 - 10:21

Кога Ентони Бордејн го посети заливскиот дел на Сан Франциско во 2015 година за неговото шоу на Си-ен-ен „Ентони Бордејн: Непознати парчиња“, посебен акцент стави на ручекот со еден од основачите на Партијата на црните пантери, Боби Сиел. И не зборуваше само за храната. Тој на гледачите им овозможи прецизна историја на групата, ја истакна важната улога на црнечкото движење за слобода и на афроамериканската заедница, и нивното угнетување од страна на владата.

12 Јуни 2018 - 00:10

Ентони Бордеjн, талентиран раскажувач и писател што ги освои гледачите низ целиот свет, почина на 61 година.

08 Јуни 2018 - 13:37

Модната дизајнерка Кејт Спејд е најдена мртва во нејзиниот стан во Њујорк. Полицијата засега го третира случајот како самоубиство.

05 Јуни 2018 - 19:21

Ѕвездата на „Игра на престолите“ Николај Костер-Волдо вели дека поради потребата за тајност околу финалните епизоди на хит-драмата се воведени нови мерки на безбедност, така што сега нивните сценарија се „самоуништуваат“ откако ќе се сними сцената.

03 Јуни 2018 - 22:31

Филмскиот продуцент Харви Вајнстин е обвинет за силување и кривични сексуални деликти, објави окружниот обвинител за Менхетн Сајпрус Венс, пренесува Ројтерс.

31 Мај 2018 - 10:52

Не постои начин ова да се погоди. Секој обожавател има поинакво рангирање на филмовите „Ѕвездени војни“. На пример, сигурно некој таму мисли дека „Фантомска закана“ е најдобар. Но тоа не ги спречува обожавателите на „Ѕвездени војни“ да ги споредуваат своите рангирања. Секако, никој никогаш нема да се согласи со совршениот распоред од најлош до најдобар, но забавата е во споредбата, во дискусијата, во претворањето на пријателите во непријатели. Во тој контекст, листава подолу е апсолутно 100 отсто во право, а вашето е погрешно.

30 Мај 2018 - 12:18

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе