Раперот Икс Икс Икс Тентејшн убиен на Флорида (ВИДЕО)

Еден од предводниците на новиот бран рап-музика во САД и светот Џасеј Двејн Онфрој, познат под псевдонимот Икс Икс Икс Тентејшн, е убиен на Флорида.

Како што објавија светските медиуми, тој бил застрелан во понеделникот во местото Дирфилд Бич, откако посетил продавница за опрема за мотоцикли.

Веројатно станува збор за грабеж, а во убиството на 20-годишникот учествувале двајца напаѓачи, кои од местото на настанот избегале во темен пикап-камион.

Сведоците ѝ рекле на полицијата дека еден од напаѓачите ја зел неговата патна торба од совозачкото седиште.

Онфрој стапи на музичката сцена пред пет години, а пошироката јавност за него дозна по експанзијата на таканаречениот саундклауд рап, именуван по сервисот за пласирање музика.

Дебитираше со соло-албум во 2017 година, а неодамна објави уште еден проект, кој веќе во првата недела стигна на првото место на листата на Билборд.

Раперот од Флорида беше познат по својата бруталност и го славеше насилството со песна; добивајќи база на обожаватели на кои не им беше гајле за неговите злочини, напиша Гардијан.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе