Принцот Хари ќе се жени со американската глумица Меган Маркл

Британскиот принц Хари ќе се жени со својата девојка, американска глумица Меган Маркл, потврди приватната канцеларија на принцот од Велс.

Принцот, петти по ред за престолот, ќе се ожени со госпоѓицата Маркл следната пролет.

Во соопштението, принцот Хари рече дека е „со големо задоволство соопштува“ за свршувачката и дека добил благослов од родителите на Маркл.

„Неговото кралско височество и госпоѓицата Маркл се свршија во Лондон претходно месецов. Принцот Хари ги информираше за тоа Нејзиното височество кралицата и другите блиски членови на своето семејство. Принцот Хари, исто така, побара и доби благослов од родителите на госпоѓицата Маркл. Двојката ќе живее во Нотингем котиџ во Кенсингтонската палата“, се вели во соопштението.

Двојката, која е заедно од јули 2016, се сврши во ноември. Нивното прво јавно појавување заедно беше овој септември.

Хари и Меган со месеци беа тема на гласини и шпекулации, додека медиумите нагаѓаа дали тие се свршени или не.

Меган Маркл е позната, меѓу другото, по улогата на Рејчел Зејн во американската серија „Костуми“ (Suits).

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради.

повеќе

Неконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. 

повеќе

Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 се носи во екс-пост заробена држава каде тензиите помеѓу администрацијата, економските агенти, клиентите и општеството се големи.

повеќе