На 86 години

Почина оскаровецот Милош Форман

Милош Форман, филмски режисер роден во Чешка, кој стекна слава во Холивуд со оскаровските класики „Лет над кукавичиното гнездо“ и „Амадеус“, почина на 86-годишна возраст, објави во четвртокот чешката новинска агенција ЦТК.

Форман починал вчера во Соединетите Држави по кратка болест, соопшти неговата сопруга Марина.

„Неговото заминување беше мирно и цело време беше опкружен од неговото семејство и неговите најблиски пријатели“, рече таа.

Форман е роден во чешкиот град Часлав на 18 февруари 1932 година, но се преселил во САД по задушувањето на „Прашката пролет“ во 1968 година. Тој стана државјанин на САД во 1970-тите.

„Лет над кукавичиното гнездо“, во кој една психијатриска институција станува микрокосмос на современиот свет, и „Амадеус“, животот на композиторот од 18 век Волфганг Амадеус Моцарт преку очите на неговиот ривал Антонио Салиери, добија вкупно 13 Оскари, меѓу кои и за најдобар режисер.

Меѓу неговите други значајни дела се рок-мјузиклот „Коса“ во 1979 година, „Регтајм“ во 1981 и „Народот против Лари Флинт“ во 1996 година, кој беше номиниран за Оскар таа година.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе