Во станот во Њујорк

Модната дизајнерка Кејт Спејд најдена мртва

Модната дизајнерка Кејт Спејд е најдена мртва во нејзиниот стан во Њујорк. Полицијата засега го третира случајот како самоубиство.

Иако немаше директна потврда од официјалните претставници, повеќе американски медиуми објавија дека 55-годишната дизајнерка, чие вистинско име е Кејт Валентин, ја нашол мртва нејзиниот домар во домот на Парк авенија.

Спејд, која минатата година ја продаде својата компанија за 2,4 милијарди долари, создаде мода сензација во 1990-тите со линија на легендарни чанти што беа речиси сеприсутни. Во еден момент, таа имаше повеќе од 140 малопродажни продавници во САД и 175 низ светот.

Спејд, која е роден како Кетрин Броснахан во Канзас Сити во 1962 година, беше прогласена за „нов американски моден талент во аксесоари“ од Советот на модни дизајнери на Америка. Студирала на Државниот универзитет во Аризона.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе