Џон Сноу доаѓа во Дубровник? Снимањето на „Игра на престолите“ започнува во февруари

Тимот од серијата „Игра на тронови" во февруари се враќа во Дубровник, каде што ќе ја сними последната осма сезона на оваа популарна серија.

Во ноември минатата година, продуцентите го посетија градот за да најдат нови локации за снимање.

Порталот Дубровник Тајмс од извори блиски до продукцијата на серијата, дознава дека многу од главните ѕвезди од серијата ќе учествуваат во снимањето во Дубровник оваа година.Според непотврдени информации, меѓу нив може да биде и актерот Кит Харингтон, кој во серијата ја толкува улогата на Џон Сноу.

Планирано е снимањето на последната сезона да трае до август, но сé уште не е познато колку долго тимот ќе остане во Дубровник.

Инаку телевизиската мрежа на Ејџ-би-о својата хит серија ја снима во Дубровник од втората сезона.

Освен Дубровник, за снимање биле користени и други локации во Хрватска, островот Локрум, Сплит, тврдината Клис, Трогир и Шибеник.

Емитувањето на последната осма сезона на „Игра на тронови“ беше најавено за 2019 година.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе