Бил Козби прогласен за виновен за сексуален напад

80-годишниот комичар го чекаат можни 15 до 30 години затвор по судењето. Пресудата во инцидентот за 2004 година следува по десетици обвиненија против Козби.

По помалку од два дена разгледување, жирито на Пенсилванија го прогласи актерот и комичар Бил Козби за виновен во врска со инцидентот за сексуална злоупотреба во 2004 година во неговиот дом во предградие на Филаделфија.

Козби (80) се соочува со можна максимална затворска казна од 15 до 30 години.

Пресудата ги оправда обвинувањата од десетици жени, кои јавно го обвинија Козби за сексуално малтретирање, вознемирување или обид за злоупотреба. Овој случај многумина го сфатија како пресвртница во движењето #И мене (MeToo) против сексуалниот напад.

Судењето по истите обвиненија минатото лето заврши со неуспешна пресуда од жирито.

Козби е осуден дека ја довлечкал и сексуално ја нападнал Андреа Констанд, поранешна кошаркарка, која имаше 30 години за време на наводниот инцидент. Козби рече дека тие имале согласна врска.

На судењето пет други жени освен Костанд сведочеа за обвинителството дека Козби ги нападнал.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе