Слушнете ја „Психопат“ од Визија (ВИДЕО)

,,Психопат" е нова нумера на рок бендот Визија која е пуштена во етерот. Во изминатите две недели во јавноста беа пуштени и ,,Гласот на мојата душа" и ,,Паѓа мрак".  Ова е претпоследната песна пуштена во етерот од серијалот на четири песни кои бендот ги сними во студиото Ентерпрајз. Последната пак, ја очекуваме следната недела. 

Бендот Визија постои од ноември 2011 година. Во своето постоење бендот успева да освои награда на првиот Т'к так фест во Кавадарци, да настапи на престижниот скопски фестивал Таксират и на уште неколку концерти и фестивали. Членови на оваа група се: Марко Џамбазоски (Гитара/Придружни вокали), Марко Гапо (Вокал), Лилјана Јанкова (Бас Гитара), Синиша Ѓорѓевиќ (Тапани). Инспирацијата се црпи од рок музиката, проследено со експериментирање на различни стилови, со цел да се формира свој сопствен стил.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе