Забава

Останато од Забава

МЛС е најновата реинкарнација на американската прва фудбалска лига. Основана во 1993 (пред Мундијалот во САД), а првата сезона почнува во 1996. И одејќи по логиката дека они ќе го унапредат светскиот фудбал, во првата сезона решаваат да воведат сопствена верзија на пенал серијата.

04 Јули 2018 - 16:28

Колку треба да се осеќаш шерифски јако за вака да се понашаш во центар на еден град? Чисто да се потсетите следниот пат кога ќе ве казнуваат што не сте врзале појас.

04 Јули 2018 - 16:17

Кога таму се слави независноста и идеалите за слобода, правда, еднаквост, национален суверенитет и личен човечки интегритет, овде поразите се слават како победи и се чини дека сè ни е лесно да смениме, само не да се смениме самите себе. За еден ден кога нас ќе нè нема, а кога нашите правнуци ќе посакаат да стават рака на срце, на тоа помислува Митревски во својата крајно лична и емотивна порака, стравувајќи дека тој наш пород нема да не спомнува како заклетва.

04 Јули 2018 - 12:34

Нашите преноси од светско генерално ги покриваат 3 пара коментатори, кои работата ја вршат по европска школа, генерално смирено, информативно и без многу драмење. Американците, Мундијалот го гледаат на три различни канали, и на трите има различен тип на водител: Британец, Американец и Латино. Заради ова имаш три различни доживувања на ист натпревар.

04 Јули 2018 - 10:10

Ти ја мислиш германскава младина секој ден со нетрпение чека да влезе во цокулите на своите претходници и да се зафати со унапредување на човештвото, ЕУ, родната земја, кога тоа они ко да се растени само на руски феил клипови. Можеби се подразбира, ама дај да повториме за секој случај: не фрлајте спрејови во печка.

03 Јули 2018 - 13:05

Во истиот ден кога беше објавено дека британската кралица била нешто настината, по што следуваше откажување на нејзиното присуство на церемонија во катедралата Св. Павле, министрите на британската влада „се собраа на пробна вежба без преседан“ за тоа што треба да прават во случај на нејзина смрт. Елизабета Втора е родена 1926, а станува кралица во 1952-ра. Во овие речиси сто години од нејзиното раѓање, само Британија има сменето околу 20 премиери.

02 Јули 2018 - 15:49

Викендов Елон Маск објави дека не само што ја постигнале посакуваната стапка на производство, 5.000 автомобили неделно, туку и ја надминале и сега се до 7.000 возила, отприлика по 1.000 на ден. Чудењето на Форд што тоа околу ова достигнување е неверојатно и уште колку има Тесла за по производство им да се приближи големите автопроизводители, е сумирано во твит на еден од неговите директори.

02 Јули 2018 - 15:23

Ако мислите дека ве нервираат сегашниве коментатори, само замислете свет во кој што фудбалот се коментира како голф. Веројатно никогаш не сте имале поголем порив да го гаѓате телевизорот. Мада, обратна ситуација и не е нешто страшна.

02 Јули 2018 - 13:33

Наместо да постои еден универзален термин, пр. „не е за консумирање по тој и тој датум“, компаниите како да даваат сè од себе за да го збунат купувачот. Па имаш „најсвежо до“, „пакувано на“, „да се продава до“ и слична креативност. Најголемиот ланец супермаркети во САД анализираќи ги производите што ги продаваат, открива дека има 47 различни термини што производителите ги користат за обележување на рокот на траење.

30 Јуни 2018 - 13:57

Американската глумица Сузан Сарандон е уапсена синоќа по протестите против Доналд Трамп, објавија американските медиуми.

29 Јуни 2018 - 22:05

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе