Свет

Останато од Свет

Добриот почеток на прогресивниот сенатор Берни Сандерс на гласањата за претседателската номинација на Демократската партија ги збуни демократите од центарот кои стравуваат дека Сандерсовиот демократски социјализам би можел да ги загрози шансите за победа над претседателот Доналд Трамп на изборите во ноември.

14 Февруари 2020 - 11:52

Поранешната американска амбасадорка во Украина предупреди дека Соединетите Американски Држави усвоиле „неморална“ надворешна политика која „довербата ја заменила со закани, страв и конфузија“.

14 Февруари 2020 - 10:15

Ропството не е злосторство во речиси половина од државите, покажува истражување за светските законодавства, во кое се повикува земјите да ги решат правните дупки кои им овозможуваат на криминалците да избегнат казна.

14 Февруари 2020 - 09:50

Советската офанзива во Унгарија и опсадата на нејзиниот главен град Будимпешта беше клучна пресвртница во поразот на нацистите. На 75-годишнината од операцијата, Русија објави досега доверливи архивирани документи и фотографии, давајќи нови сознанија за крвавата битка.

14 Февруари 2020 - 09:46

Воен брод на американската морнарица запленил оружје за кое, како што тврдат, е од „ирански дизајн и производство“.

14 Февруари 2020 - 09:17

Претседателот на Франција Емануел Макрон му испратил писмо на косовскиот премиер Аљбин Курти во кое му го честитал изборот на функцијата.

14 Февруари 2020 - 08:59

Сириската противвоздушна одбрана пресретнала неколку ракети над Дамаск синоќа кои дошле од југозападот преку Голанската висорамнина под контрола на Израел, јавија сириските државни медиуми.

14 Февруари 2020 - 08:50

Руски суд денес им изрече казни во износ од 60.000 американски долари на социјалните мрежи Твитер и Фејсбук поради кршење на законот за заштита на личните податоци, јавија руските медиуми.

13 Февруари 2020 - 23:49

Сирискиот парламент денес официјално го призна како геноцид масакрот над Ерменците за време и по Првата светска војна во Турција, во период на растечки тензии и конфликти меѓу војските на двете земји на северозападот на Сирија.

13 Февруари 2020 - 23:41

Ако Соединетите Држави и Израел направат и најмала грешка, Иран ќе ги гаѓа, порача командантот на иранската Револуционерна гарда генерал-мајорот Хусеин Салами.

13 Февруари 2020 - 23:14

Време е да се почне да се размислува што може да значи тоа.

повеќе

Ако сте скијач или бордер, зима, планина, снег, сонце и чист воздух веднаш ве асоцираат на авантура и хедонизам. Физичка активност, радост и умствено опуштање.

повеќе

Која е логиката на Заев и СДСМ со вчерашниот протест што од сега се гледа дека ќе им биде и наративот за целата кампања?!

повеќе