Свет

Останато од Свет

Минатиот месец цената на златото достигна рекорд, качувајќи се над 2.000 долари по унца.

25 Септември 2020 - 23:18

Претседателот на Албанија Иљир Мета изјави на 75-тото заседание на ОН дека членството на Косово во Обединетите нации би донело корист не само за Косово, туку и за целата меѓународна заедница.

25 Септември 2020 - 22:55

Британското правосудство ќе ја донесе одлуката за екстрадиција на Џулијан Асанж по американските претседателски избори на 3 ноември, соопшти денес судијката Ванеса Барајстер.

25 Септември 2020 - 22:44

Авион МиГ-21 на војската на Србија се урна денес наутро околу 9 часот во реонот на селото Брасина кај Мали Зворник.

25 Септември 2020 - 19:20

Јапонски научници развија крвен тест за кој велат дека може да послужи како систем за рано предупредување на посериозни случаи на ковид-19 и 500 прототипови од уредите испратиле до здравствените установи низ целата земја за да ја тестираат неговата ефикасност.

25 Септември 2020 - 19:17

Потпретседателот на Здружението на ветераните на УЧК и братучед на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, Насим Харадинај, е уапсен во Приштина, јавуваат косовските медиуми.

25 Септември 2020 - 19:10

Американската претседателска трка е многу потесна отколку што сугерираат анкетите на национално ниво, покажа истражувањето спроведено од Ипсос за Ројтерс во петокот, кое покажува дека во одлучувачките сојузни држави демократот Џо Бајден има само мала предност пред републиканскиот претседател Доналд Трамп.

25 Септември 2020 - 18:47

Изградбата на гасоводот Северен тек 2 стана прашање на честа за Германија, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

25 Септември 2020 - 18:27

Познатиот американски инфектолог Ентони Фаучи, директорот на американскиот Национален институт за алергии и болести (НИАИД), и советник на Белата куќа, оцени во Италија дека „во оваа фаза мораме да бидеме максимално внимателни имајќи предвид дека коронавирусот се шири меѓу соседните земји, и дека ова е време на голем предизвик бидејќи треба да се придвижи економијата“.

25 Септември 2020 - 18:01

Италијанскиот кардинал Анџело Бечу изјави денес дека бил принуден ненадејно да поднесе оставка од страна на папата Франциско кој го обвини дека користел пари од Ватикан за да им помогне на своите браќа.

25 Септември 2020 - 17:54

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе