Свет

Останато од Свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека втора руска вакцина против коронавирусот ќе биде регистрирана во најскоро време.

24 Септември 2020 - 11:20

Британија стигна на опасна пресвртница во борбата против коронавирусот, предупреди синоќа во парламентот британскиот премиер Борис Џонсон.

23 Септември 2020 - 21:18

Германија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија, ни по неговата денешна инаугурација, порача портпаролот на германската влада Штефан Зајберт.

23 Септември 2020 - 20:03

На референдумот за уставни промени Италијанците гласаа за намалување на бројот на пратениците во националниот парламент за третина.

23 Септември 2020 - 19:55

Алексеј Навално слободно може да се врати во Русија кога и да сака, соопшти денес Кремљ, еден ден откако рускиот опозициски лидер беше отпуштен од болница, каде што беше лекуван од труење.

23 Септември 2020 - 19:42

Кинескиот претседател Си Џинпинг вети голема кампања против климатските промени и пред Генералното собрание на Обединетите нации рече дека неговата земја сака да стане климатски неутрална пред 2060 година.

23 Септември 2020 - 14:17

Авионот на американскиот потпретседател Мајк Пенсе налетал на птица брзо по полетувањето, поради што се вратил на авионот од кој тргнал во Њу Хемпшир, соопшти Белата куќа.

23 Септември 2020 - 14:06

Јапонската компанија Фуџифилм во средата објави дека нејзиниот лек Авиган, веќе одобрен за тежок грип, овозможил „статистички значајно" намалување на времето на опоравување на пациентите заболени со ковид-19.

23 Септември 2020 - 13:31

Ако преговорите на трите чпобеднички коалиции на парламентарните избори во Црна Гора пропаднат и денес не биде формирано парламентарно мнозинство, следат нови избори.

23 Септември 2020 - 13:11

Едвард Сноуден, поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги демантираше тврдењата на Си-ен-ен дека се согласил петте милиони долари кои ги заработил од продажбата на автобиографската книга и говорите кои ги држел низ светот да ѝ ги предаде на американската влада.

23 Септември 2020 - 12:53

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе