Свет

Останато од Свет

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин ѝ порача на младата шведска активистка Грета Тунберг дека мора да дипломира економски факутет за на инвеститорите да им држи лекција за инвестирање, јавуваат британските медиуми.

23 Јануари 2020 - 18:15

Британската кралица Елизабета Втора го одобри законот за брегзит со кој беа опишани условите за излегувањето на Британија од Европската Унија на 31 јануари.

23 Јануари 2020 - 17:35

По кинескиот град Вухан, кој со своите 11 милиони жители е ставен во карантин како жариште на новиот смртоносен коронавирус, и во градот Хуанганг е прекинат целиот јавен превоз.

23 Јануари 2020 - 17:24

Активист на предизборниот штаб на кандидатот за американски претседател, сенаторот Берни Сандерс, е фатен како признава дека посакува оружена револуција по која богатите би ги пратил на „гилотина“, а републиканците во „логори за преобразување“.

23 Јануари 2020 - 17:11

Долниот дом на рускиот парламент едногласно даде првична поддршка на далекусежните уставни измени предложени од претседателот Владимир Путин, за кои се смета дека се обид да го зајакне своето влијание по истекот на неговиот мандат.

23 Јануари 2020 - 16:50

Министерот за здравство им рече на пратениците дека властите се добро подготвени за да се справат со евентуални случаи.

23 Јануари 2020 - 16:36

Расфрланите остатоци од астероидот сега лежат на дното на едно од северноамериканските Големи Езера откако допатува од зад Марс, букна во пламен и падна на Земјата.

23 Јануари 2020 - 15:48

Основниот суд во Приштина вчера осуди осум мажи за обид за убиство на поранешен политичар и заговор за убиство на претседателот и премиерот на Косово во 2017 година.

23 Јануари 2020 - 13:55

Претседателот на Србија Александар Вучиќ разговараше со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за положбата на српскиот народ и неодамна усвоениот закон за верски слободи кој предизвика големи немири во Црна Гора.

23 Јануари 2020 - 13:31

Кина го затвори градот Вухан, жариштето на смртоносната зараза, која ја предизвикува нов вид коронавирус.

23 Јануари 2020 - 12:32

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе