Свет

Останато од Свет

Американскиот претседател Џо Бајден кажа денес дека неговата земја „никогаш нема да ја прифати“ руската анексија на црноморскиот полуостров Крим, во соопштение објавено по повод седмата годишнина од тој настан.

26 Февруари 2021 - 19:35

Израел ја прекина својата програма за испраќање вакцини против ковид-19 во странство поради меѓународниот углед, кажа министерот за одбрана Бени Ганц, откако иницијативата била ставена под правна лупа.

26 Февруари 2021 - 19:20

Откако Алексеј Навални беше префрлен од притвор во Москва во казнена установа, управителот на Федералната казнена служба кажа дека рускиот опозиционер таму ќе биде безбеден.

26 Февруари 2021 - 19:04

Група руски дипломати и нивните семејства биле присилени да ја напуштат Северна Кореја со помош на железничка количка на рачен погон – дресина – што им била единствената легална опција за враќање во Русија, јавува Би-би-си.

26 Февруари 2021 - 18:54

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека нема да се вакцинира со вакцината на Астра зенека. Имено, иако ригорозната европска агенција за лекови ЕМА го одобри вакцинирањето со Астра зенека за сите над 18 години, германските научници не ја препорачуваат оваа вакцина за лица над 65 години.

26 Февруари 2021 - 17:28

Новата американска администрација на претседателот Џо Бајден претставува можност за обновување и зајакнување на трансатлантското партнерство и соработка меѓу НАТО и Европската унија, изјавија денес претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

26 Февруари 2021 - 17:05

Полицијата денес ги растера демонстрантите во двата најголеми градови во Мјанмар, со шок бомби и гумени куршуми истрелани во воздух, додека напорите на армијата да го наметне своето владеење не покажуваат знаци на попуштање.

26 Февруари 2021 - 15:33

Бугари од сите возрасти, некои помлади од 20 години, чекаат во долги редици пред болниците откако владата дозволи сите граѓани да се вакцинираат, како резултат на слабиот одзив за вакцинација од приоритетните групи. Помалку од третина од луѓето од приоритетните групи одлучиле да се вакцинираат.

26 Февруари 2021 - 14:38

Долго криените даночни пријави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се предадени на канцеларијата на обвинителот во Њујорк, со што е завршена една година долгата правна битка за тие документи.

26 Февруари 2021 - 12:25

Американски сојузен суд пресуди дека Пјонгјанг треба да плати 2,3 милијарди долари отштета и камати за екипажот на воениот брод УСС Пуебло, кои севернокорејските сили ги заробија и мачеа за време на 11-месечното заробеништво во 1968 година.

26 Февруари 2021 - 12:02

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе