Свет

Останато од Свет

Луѓето треба да носат маски и дома за да се спречи инфекција со коронавирус кога им доаѓаат посетители однадвор и не можат да одржуваат социјална дистанца, препорача Светската здравствена организација (СЗО) во средата.

02 Декември 2020 - 15:07

Владата на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во средата прогласи вонредна климатска состојба.

02 Декември 2020 - 14:48

Словачката полиција во средата го уапси Јарослав Хашчак, еден од најбогатите и највлијателни луѓе во земјата.

02 Декември 2020 - 14:08

24-годишниот Џошуа Вонг, еден од најистакнатите продемократски активисти, во средата доби 13 и пол месеци затвор за својата улога во нелегалните антивладини протести од минатата година, што го зголеми притисокот врз опозициските личности во градот што се наоѓа под кинеска власт.

02 Декември 2020 - 13:42

Повеќе од 900 протурски сириски борци се вратиле во Сирија по завршувањето на војувањето во Нагорно-Карабах, соопшти во средата Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR).

02 Декември 2020 - 13:14

Агенцијата Интерпол денеска предупреди дека организираните криминални мрежи можат да бараат можност за продажба на лажни вакцини, пренесува Ројтерс.

02 Декември 2020 - 12:51

Додека Европејците се подготвуваат за мрачна зима, соочена со закана од понатамошен раст на бројот на заразени со ковид-19, минималниот број на досега регистрираните случаи на грип може да биде знак на оптимизам.

02 Декември 2020 - 10:52

Здравствените експерти велат дека Американците доживуваат симптоми на анксиозност и депресија влошени од стресот поврзан со пандемијата, поради губењето работа, присилното иселување од куќите и становите затоа што не можат да плаќаат кредити и кирија, учењето на далечина, неможноста за патување и ограничувањето на дружењето.

02 Декември 2020 - 10:33

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави можна нова кандидатура за 2024 година, пренесе агенцијата АП.

02 Декември 2020 - 10:18

Велика Британија стана првата земја во светот што ја одобри вакцината на Фајзер / Бајонтек за широко распространета употреба.

02 Декември 2020 - 08:54

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе