Вести

Германската канцеларка Ангела Меркел денес во Загреб изјави, по средбата со премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ, дека Германија начелно ја поддржува европската перспектива на западниот Балкан.

18 Мај 2019 - 21:52

Најнова истрага покажала дека морнарите на американската подморница УСС Флорида составиле листа со имињата на своите колешки на која ги рангирале според атрактивноста, јавуваат американските медиуми.

18 Мај 2019 - 21:37

Во австрискиот град Блајбург беше одржана 74 комеморација на припадниците на усташките формации, кои беа убиени во тоа место во близина на словенечката граница веднаш по завршувањето на втората светска војна. Истовремено беше одржан и протест на антифашистите, кој мина без инцидент.

18 Мај 2019 - 21:26

Австрискиот канцелар Себастјан Курц поради скандалот во кој е вплеткан коалицискиот партнер Партијата на слободата на Австрија (ФПО) најави дека нови избори ќе се одржат „во најкраток можен рок“.

18 Мај 2019 - 21:12

Силни експлозии одекнале синоќа во Дамаск, а сириските државни медиуми јавија дека непријателски проектили долетуваат од правец на Израел, кој претходно потврди дека изведува напади во Сирија.

18 Мај 2019 - 12:29

Гневни возачи во градовите низ Венецуела во петокот со часови чекаа во редови за гориво, кое сѐ почесто го нема поради блокираниот увоз и прекинот на работата на втората по големина нафтна рафинерија во таа земја.

18 Мај 2019 - 12:14

Австрискиот канцелар Себастијан Курц свика итна средба со својот заменик Хајнц Кристијан Штрахе со кој одбива понатамошна соработка по синоќешното објавување видео-снимка  која коалицискиот партнер го сомничи за обид за корупција, јавува Ројтерс повикувајќи се на австриската агенција АПА.

18 Мај 2019 - 12:01

Иран соопшти дека „со леснотија“ може да ги гаѓа американските бродови во Персискиот Залив, продолжувајќи ја повеќедневната размена на остри закани на Техеран и Вашингтон, додека висок ирански функционер лобира против американските санкции и се обидува да го спаси нуклеарниот договор кој го отфрли американскиот претседател Доналд Трамп.

18 Мај 2019 - 11:18

Во полициска операција во регионот на Приштина уапсени се четири лица осомничени за кривични дела „противзаконска трансплантација и трговија со човечки органи и клетки“ и „соизвршителство“, соопшти денес косовската полиција.

18 Мај 2019 - 10:52

Откако во Полска беше прикажан потресен документарец за случаите на сексуално малтретирање малолетници во редовите на Католичката црква „Смо не кажувај на никого“, Полска реши да ги заостри законите и во четвртокот изгласа зголемување на затворската казна од 15 на 30 години, како и укинување на застарувањето за педофилијата, јавува Би-би-си.

18 Мај 2019 - 10:43

Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска соопшти дека е „исклучително тажна“ поради гаѓањето цивили во неодамнешните воздушни напади на меѓународната коалиција во главниот град на Јемен, при што загинале најмалку шест лица, меѓу кои четири деца.

17 Мај 2019 - 20:52

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека почнува изградбата на еден од најтешките делови на автопатот од Србија кон Црна Гора. Денеска официјално почна работата на делницата Прељина - Пожега, во должина од 30,9 километри.

17 Мај 2019 - 20:46

Германија треба да размисли за забрана за носење марама на девојчињата, изјави денес комесарката за интеграција Анет Видман-Мауз откако тој закон е веќе усвоен од Австрија.

17 Мај 2019 - 17:45

Папата Франциско ја прифати оставката на бразилскиот бискуп на епархијата Лимеира, Вилсон Диас де Оливеира објави Светата столица во соопштението за бискупот осомничен за прикривање на сексуално злоставување.

17 Мај 2019 - 16:59

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ласерската технологија ќе има клучна улога во воената моќ на земјата, зборувајќи за „првите практични резултати“ на рускиот борбен ласерски систем „пересвет“.

17 Мај 2019 - 16:40

Ја слушам песнава на Северна Македонија за Евровизија на Јутјуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе