Вести

Одбивањето вакцинирање против ковид-19 не е слобода, бидејќи антиваксерите ги заразуваат и убиваат другите со својата неодговорност и егоизам, изјави претседателот на Франција Емануел Макрон.

25 Јули 2021 - 22:38

Рускиот претседател Владимир Путин денес на големата поморска парада во Санкт Петербург кажа дека руската флота е способна да открие и да уништи „каква било мета“.

25 Јули 2021 - 22:26

Со венчавката на две девојки во Црна Гора денес е склучен првиот истополов брак.

25 Јули 2021 - 22:02

Двајца турски војници се убиени и уште двајца се ранети во вчерашен напад врз нивното оклопно возило на северот на Сирија, по што турските сили возвратиле со оган, јави турското министерство за одбрана.

25 Јули 2021 - 21:55

Заканите со распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи, а САД цврсто го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, се наведува во пораката која вчера ја испрати американската амбасада во Сараево.

25 Јули 2021 - 15:39

Ватикан за првпат ѝ пружи на јавноста увид во финансиската состојба на своите недвижнини кои ги поседува над 5.000, обидувајќи се да го направи потранспарентно своето работење.

25 Јули 2021 - 15:27

Предлогот на Газпром кој зачувувањето на транзитот на гас преку Украина го поврза со испораките на руски гас на Киев, не е прифатлив, соопшти претседателот на бордот на директори на Нафтогас Украина Јуриј Витренко. Украина не сака, ако гасот продолжи да минува преку неа, дополнително да ѝ плаќа на Русија за гас, бидејќи на увоз троши помалку, отколку што добива за транзитот, изјави Алексеј Милер, генералниот менаџер на Газпром.

25 Јули 2021 - 14:56

Германија најави дека можеби ќе биде неопходно воведување ограничувања за невакцинираните ако бројот на случаи во земјата повторно го достигне максимумот во следните месеци.

25 Јули 2021 - 13:24

Унгарија не сака да прифати пари од специјалниот фонд на Европската Унија за помош за надминување на последиците од пандемијата, доколку условот е Будимпешта да се откаже од законот со кој се забрануваат информациите за хомосексуалноста во школите, кажа унгарскиот премиер Виктор Орбан.

25 Јули 2021 - 13:15

Турските власти ја отфрлија вчера загриженоста која ја изрази Комитетот за светско наследство на Организацијата на ОН за образование, култура и наука (Унеско) поради претворањето на историскиот објект – истанбулската црква Света Софија во џамија Аја Софија, наведувајќи дека одлуката е „пристрасна и политички мотивирана“.

25 Јули 2021 - 12:50

Белгија повторно е на удар на поплави, откако вчера наврна големо количество дожд проследено со силни грмежи.

25 Јули 2021 - 12:39

Соништата на Ричард Брансон и Џеф Безос за тоа да станат астронаути се уништени, бидејќи НАСА ја заостри дефиницијата на тој поим. Поради новите правила на американската администрација за авијација Џеф Безос и сер Ричард Брансон не можат да се нарекуваат астронаути иако го исполнија условот да одлетаат на висина од 80 километри.

24 Јули 2021 - 20:23

Русија објави денес дека испратила два авиони хуманитарна помош на Куба за да ѝ помогне на земјата соочена со тешко американско економско ембарго во борбата против сè поголемиот број заразени со ковид-19.

24 Јули 2021 - 20:07

Авганистанските власти, веќе два месеци соочени со двомесечна офанзива на талибанците која не успеваат да ја сузбијат, прогласија денес полициски час на целата територија освен во три покраини, меѓу кои и Кабул.

24 Јули 2021 - 19:12

Амбасадорот на Куба во Белград Густаво Триста дел Тодо изјави дека воена интервенција на Куба би била нов Виетнам и дека тоа не го сакаат Соединетите Американски Држави.

24 Јули 2021 - 16:17

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе