Зошто Путин досега не ја примил вакцината?

Претседателот на Русија Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе се вакцинираат против коронавирусот до крајот на клиничките тестирања.

EPA-EFE

Тоа на новинарите им го кажа портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Нормално, шефот на државата не може да учествува во вакцинацијата како доброволец“, објасни Песков на прашањето зошто рускиот лидер досега не ја примил вакцината против ковид-19.

Песков истакна дека во Русија сè уште не почнала масовната вакцинација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе