Жртвите на земјотресот во Иран молат за помош: „Сами сме на светот“ (ВИДЕО)

Исцрпени и изложени на студ, преживеаните во земјотресот кој за време на викендот го погоди северозападен Иран ги молат властите да им обезбедат храна и засолниште, тврдејќи дека помошта доаѓа споро.

Иранските власти објавија вчера дека ги прекинале спасувачките операции по западната покраина Керманшах која граничи со Ирак, наведувајќи дека се многу мали шансите да има уште преживеани во земјотресот кој зема најмалку 530 животи и во кој беа повредени илјадници луѓе.

Ова е најсмртоносниот земјотрес кој го погодил Иран во повеќе од една деценија. Оштетени се над 30 илјади куќи, а две села се целосно уништени.

Преживеаните, од кои многумина во неделата остнаа без домови во разорниот земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рихтер, минаа вчера уште еден тмурен ден. Потребни им се вода, храна и засолниште. Иран засега одбива помош од странство.

Американската влада му изрази сочувство на иранскиот народ и покрај „агресивната“ политика на претседателот Доналд Трамп кон Техеран, јавуваат иранските медиуми.

„Гладни сме, студено ни е. Останавме без домовите. Сами сме на светот“, вели плачејќи Марјам Аханг која изгубила десет члена од семејството во Сарпол ел Захаб, градот најтешко погоден од земјотресот.

Таа во телефонска изјава за Ројтерс кажа дека нејзината куќа сега е „куп кал и искршени ќерамиди“ и дека ноќе спие во парк. „Студено е и преплашена сум“.

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи ги повика вчера државните институции да забрзаат со доставувањето помош. Претседателот Хасан Рохани го посети погодениот регион ветувајќи дека ќе ги реши проблемите „во најкраток можен рок“.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе