Ескобарес, Тексас

Животот во најсиромашниот град во САД (ВИДЕО)

Малиот град Ескобарес е најсиромашниот град во Соединетите Американски Држави, пишува Би-би-си.

Во тој град во сојузната држава Тексас 62 отсто од жителите живеат под границата на сиромаштијата.

Тоа е најголемиот процент на жители кои живеат под границата на сиромаштијата во сите градови на САД кои имаат најмалку 1.000 жители.

Ескобарес се наоѓа во близина на американско-мексиканската граница и се бори против криминалот и невработеноста.

Локалните власти тврдат дека се трудат да го извлечат овој град од сиромаштијата.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе