Животниот век на Американците падна најмногу од Втората светска војна

Животниот век во САД во 2020 падна за година и пол, најмногу од Втората светска војна, објавија американските здравствени власти.

EPA-EFE

Податоците на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажаа дека просечниот животен век на Американците минатата година паднал од 78,8 години на 77,3, пренесуваат агенциите.

Падот од 2020 година е најголемиот годишен пад од Втората светска војна.

Како главен виновник за падот истражувачите ја сметаат пандемијата на ковид-19, како и рекордно високата смртност од дрогите.

Податоците пристигнаа среде повторниот раст на заразените со ковид-19 во земјата. Во пораст е и бројот на хоспитализираните, а дневниот број на смртни случаи е речиси 50 отсто повисок од минатата недела. Од почетокот на пандемијата умреа повеќе од 600 илјади Американци.

Извештајот на Националниот центар за здравствени статистики на ЦДЦ покажа дека просечната возраст од 77,3 години е најниска од 2003 година.

Властите минатата недела објавија дека смртноста од предозирање пораснала за речиси 30 отсто во 2020, достигнувајќи ја рекордната бројка од над 93.000 лица.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе