Во градот погоден од епидемија

Жителите во карантин пеат од своите балкони: „Вухан, можеш!“ (ВИДЕО)

Додека Кина се бори со сè пораширената епидемија на новиот коронавирус, жителите под карантин во Вухан споделуваат видеа на интернет на кои се гледа како се бодрат себеси и нацијата.

Градот, во кој живеат приближно 11 милиони луѓе, е епицентарот за епидемијата на новиот коронавирус, кој сега се шири низ целиот свет. На жителите им беше кажано да останат во своите домови, додека властите се борат да ја скротат епидемијата, но многумина станале разбирливо нетрпеливи чекајќи да заврши кризата.

Најдобриот лек? Песна, очигледно, со возбудливо видео објавено на Твитер, на кое се гледа како луѓето ја пеат националната химна и извикуваат „Вухан, ти можеш!“ од своите балкони.

 

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе