Жестока расправија меѓу Турција и Грција околу претворањето на Аја Софија во џамија

Турција и Грција разменија остри зборови поради претворањето на Аја Софија во џамија, еден ден по првата молитва откако Аја Софија 86 години беше музеј, јави Екатимерини.

Фото: ЕПА

Грција остро ја критикуваше преобразбата на Аја Софија од музеј во џамија, а црковните sвона во знак на жалост ѕвонеа ширум Грција во петокот, додека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган присуствуваше на молитва во Аја Софија.

„Грција уште еднаш го покажа своето непријателство кон исламот и Турција со изговор дека реагира на отворањето на џамијата Аја Софија за верниците“, изјави преку соопштение портпаролот на турското Министерство за надворешни работи Хами Аксои во саботата.

Министерството остро ги осуди непријателските изјави на грчките министри и членовите на парламентот, како и палењето на турското знаме во Солун, се додава.

Аја Софија се отвори за верниците како џамија во согласност со волјата на турскиот народ и ѝ припаѓа на Турција, како и сите други културни добра во земјата, се наведува.

Грчкото Министерство за надворешни работи одговори со изјава, во која се вели дека „меѓународната заедница од 21 век е запрепастена кога ги гледа верските и националистички фанатички талкања на денешна Турција“.

Аја Софија, која изворно била црква до османлиското освојување на Цариград, е многу важна за многу православни Грци.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја нарече Турција „создавач на проблеми“, додека трансформацијата на Аја Софија во џамија ја нарече „навреда за цивилизацијата на 21 век“.

Грција и Турција имаат голем број нерешени прашања, како што се територијалните спорови во Егејското Море и кипарското прашање, чиј северен дел како независна држава го признава само Турција, која изврши инвазија на Кипар во 1974 година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе