Железничка несреќа во Германија, загинаа 3 лица а над 60 се повредени (ВИДЕО)

Во железничка несреќа која денес претпладне се случила на југот на Германија според последните податоци загинале најмалку тројца патници, додека поголем број се тешко повредени. Несреќата се случила во близина на Гармиш-Партенкирхен, кога регионален воз полн со патници излетал од шините.

EPA-EFE

Како што соопшти полицијата, покрај тројцата загинати, над 60 се повредени, од кои 16 потешко. Според изјавите на сведоците, неколку вагони се превртеле и се излизгале низ железничкиот насип. Меѓу патниците имало и многу деца. Возот патувал на линија Гармиш-Партенкирхен – Минхен.

На помош на пожарникарите им дошле и припадници на германската војска и сојузната полиција кои се стационирани во тој дел на Германија за претстојниот самит на земјите од Г7 во блискиот Елмау.

Во средата во Германија почна продажбата на месечните билети за девет евра кои важат за локалните возови во целата земја, што веднаш предизвикало невообичаено големи гужви во локалните и градските возови, особено во туристичките делови.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе