Чешкиот претседател

Земан во Белград: „Ги сакам Србија и српскиот народ, но не и Косово“ (ФОТО+ВИДЕО)

Претседателот на Република Чешка Милош Земан кажа по пристигнувањето во Белград дека многу ги сака Србија и српскиот народ, но „не и Косово“.

Земан допатува во посета на Белград, а на аеродромот Никола Тесла го дочека неговиот домаќин, српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Односите меѓу Србија и Чешка се денес на највисокото ниво“, напиша Вучиќ на својот профил на Инстаграм, со фотографии од дочекот на аеродромот.

Претседателите Вучиќ и Земан положија денес венци на Споменикот на бранителите на Белград 1914-1918. Планирано е денес тие да одржат средба во четири очи, а потоа ќе следи пленарна средба на делегациите на Србија и Чешка.

За утре е најавено и потпишување на билатералните договори, а потоа ќе следат изјавите за медиумите на претседателите на Чешка и Србија.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе