За Авганистан ги обвини Трамп и Бајден

Земан: НАТО да престане да биде сервисна организација на САД, Русија не може да биде непријател

Претседателот на Чешка Милош Земан побара денес, по фијаското на мисијата и повлекувањето од Авганистан, темелна реформа на НАТО, да престане да биде, како што кажа, само сервисна организација на САД и западниот воен пакт да го дефинира својот непријател, што не може, според неговото уверување, да биде Русија.

EPA-EFE

За хаосот по одлуката за повлекување на мултинационалната коалиција на чело со САД од мисијата во Авганистан чешкиот претседател во интервјуто за таблоидот Блеск ги обвини претходниот и актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп и Џо Бајден, кои биле, како што кажа, недоволно храбри, но и претставниците на останатите членки на НАТО кои само кукавички молчеле и климале со главите на двата самити на кои се разгледувало повлекувањето.

„Двајцата американски претседатели наредија, немаше дебата. Доколку стануваше збор за некоординирана американска акција, на место е прашањето дали по овој дебакл е потребна реформа на НАТО. НАТО треба да престане да биде сервисна организација на САД, како што сега се покажа во Авганистан“, кажа Земан.

Чешкиот претседател предложи колективно раководење со западниот воен пакт, реформа која тешко можат да ја спроведат САД бидејќи, според него, го изгубиле престижот во светот, но кажа дека тоа би било можно ако повеќе членки на НАТО се договорат и преземат заедничка иницијатива.

„Како секоја воена организација НАТО треба да го дефинира својот непријател. Се сложувам со ставот на францускиот претседател (Емануел) Макрон дека Русија не е непријател. Непријателот е меѓу терористите“, кажа Земан.

Според оценката на чешкиот претседател сегашните драматични сцени на аеродромот во Кабул не би ги имало ако останатите членки одлучиле да останат во Авганистан по повлекувањето на војниците на САД, а дека ништо не би се решило кога Чешка би одлучила да евакуира уште авганистански цивили.

„Да не бевме кукавици тогаш на никаков кабулски аеродром немаше да чекаат нивни цивили. Треба да се бара примарната цел за заминувањето. Примарната причина се двајцата американски претседатели“, кажа Земан.

Земан се заложи Чешка сега, кога повеќе нема мисија во Авганистан, да ги намали трошењата за одбрана иако никогаш не ги достигна двата отсто од БДП на кои се обврзани земјите членки на НАТО и минатата година издвои само 1,3 отсто.

Чешкиот претседател оцени дека за разлика од Чешка во ред е Русија и Кина да имаат контакти со талибанците бидејќи тие се големи сили и водат реална политика.

„Талибанците се терористичка диктатура и го повторувам тоа што го кажав во 2001 – со терористи не се преговара, против терористи се војува. Кога талибанците ќе извршат некој нов терористички напад веројатно ќе ни поверуваат и другите“, кажа Земан.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе