Зеленски: За многу малку беше избегната нуклеарна катастрофа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека светот за многу малку избегнал радијациска катастрофа бидејќи доводот на струјата на украинската нуклеарна централа Запорожје бил прекинат со часови поради руското гранатирање на областа, тврдење кое Москва го негира.

Фото: ЕПА

Зеленски рече дека руското гранатирање предизвикало пожари во јамите со пепел на блиската електрана на јаглен, што го исклучило доводот на струја во реакторскиот комплекс, најголемиот таков објект во Европа. Помошните дизел генератори обезбедувале напојување што е клучно за разладните и безбедносните системи на централата, рече тој, пофалувајќи ги украинските техничари кои работат со централата под надзор на руската војска.

„Да не реагираше персоналот на нашата нуклеарна централа по прекинот на струјата, веќе ќе бевме принудени да ги надминуваме последиците од радијациска несреќа“, рече тој во вечерното обраќање. „Русија ги донесе Украина и сите Европејци чекор поблиску до радијациска катастрофа“.

Владимир Рогов, службеник назначен од Русија во окупираниот град Енерходар во близина на централата, ги обвини украинските вооружени сили за шумскиот пожар во близина на централата. Тој рече дека градовите во областа биле без струја неколку часа.

„Ова беше предизвикано со прекин на врската на далноводот и нуклеарната централа Запорожје како резултат на провокациите на борците на Зеленски“, напиша Рогов на Телеграм. „Самото исклучување беше предизвикано од пожар и краток спој на далноводите“.

Украинската државна нуклеарна компанија „Енергоатом“ соопшти дека тоа било прво целосно исклучување на струјата во централата, која стана жариште во шестмесечната војна. Русија ја нападна Украина во февруари, ја зазеде фабриката во март и оттогаш ја контролира, иако украинските техничари сè уште управуваат со неа.

Обединетите нации бараат пристап до објектот и повикаа областа да се демилитаризира. Официјални лица на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се „многу, многу блиску“ до посета на Запорожје, изјави во четвртокот главниот директор на агенцијата Рафаел Гроси.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на локацијата, што ги подгрева стравувањата од нуклеарна катастрофа. Нуклеарните експерти предупредија на опасност од оштетување на базенот за потрошено нуклеарно гориво или на реакторот на електраната. Прекинот на доводот на струја потребен за ладење на базенот може да предизвика катастрофално топење.

Пол Бракен, експерт за национална безбедност и професор на Факултетот за менаџмент Јеил, рече дека загриженоста е дека артилериски гранати или проектили би можеле да ги пробијат ѕидовите на реакторот и да ја прошират радијацијата на потенцијално голема површина, слично на несреќата која го вклучуваше реакторот во Чернобил во 1986.

Дефект во нуклеарната централа Запорожје може да „убие стотици или илјадници луѓе и еколошки да загрози многу поголема област која допира до Европа“, рече Бракен. „Рускиот рулет е добра метафора затоа што Русите го вртат буренцето на револверот, заканувајќи се дека ќе го разнесат мозокот на реакторот ширум Европа“, рече Бракен.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе