Зеленски во ослободениот Изјум: Шокиран сум

„Уништени згради, убиени луѓе“, рече украинскиот претседател.

Фото: ЕПА

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е шокиран од она што го видел за време на неговата посета на Изјум, стратегиски важен град што неодамна беше ослободен од украинските сили во регионот на Харков.

„Она што го гледаме е шокантно, иако претходно го видовме во Буча, на првите ослободени територии. Уништени згради, убиени луѓе. За жал, овие денови тоа е дел од нашата историја. Тоа е воедно дел и од модерната руска нација, тоа што го направија овде“, рече Зеленски.

Тој е убеден дека руските воени злосторници ќе бидат осудени.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе