Зеленски: Унгарија и Германија го блокираат нафтеното ембарго за Русија

Претседателот на Украина Володимир Зеленски ги обвини денес Германија и Унгарија дека ги блокираат напорите на Европската Унија за воведување на ембарго на увозот на руските енергенси, од што Русија годинава, како што се наведува, може да заработи над 300 милијарди долари.

EPA-EFE

„Некои наши пријатели и партнери разбираат дека дојде поинакво време, дека повеќе не е прашање на бизнис и пари. Ова е прашање на опстанок“, кажа Зеленски.

Тој ги повтори барањата на Киев што повеќе оружје да ѝ се достави на Украина, кажувајќи дека Украинската војска не добива доволно брзо оружје за да го одбие рускиот напад.

„САД, Британија и некои земји од ЕУ се обидуваат да ни помогнат и ни помагаат. Но помошта ни е потребна што побрзо. Клучниот збор е сега“, порача Зеленски.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе