Зеленски: Статусот на кандидат за ЕУ нѐ носи чекор поблиску до победата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на препораката на Европската комисија Украина да стане кандидат за членство во Европската Унија.

Фото: ЕПА

Зеленски на Твитер напиша дека со тоа ќе дојдат „поблиску до победата“. Тој ѝ се заблагодари на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен за „историската одлука“ и додаде дека очекува позитивен резултат од Комисијата следната недела.

Се очекува лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ да разговараат за препораката на Комисијата на самитот следната недела во Брисел.

Како што и се очекуваше, Европската комисија денеска предложи кандидатски статус за членство во Европската Унија за Украина, а претседателката на тоа тело Урсула фон дер Лаен порача дека тоа подразбира обврска на Украина да спроведе низа реформи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе