Зеленски: Русите за 8 дена уништија третина од електроцентралите во Украина (ВИДЕО)

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на социјалните мрежи објави реакција на извештаите за новите руски напади на енергетската инфраструктура во повеќе украински градови.

EPA-EFE

„Уште еден вид руски терористички напади – целење на енергетската и критичната инфраструктура на Украина. Од 10 октомври се уништени 30 отсто од украинските електроцентрали, што предизвика големи исклучувања на струјата низ земјата. Нема повеќе простор за преговори со режимот на (рускиот претседател Владимир) Путин“, објави Зеленски.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе