Зеленски: Русите се кукавици, не сакаат да признаат пораз (ВИДЕО)

Украинскиот претседател Володимир Зеленски кажа дека Русија претрпела стратегиски пораз во Украина и дека тоа му е веќе очигледно и јасно на целиот свет.

EPA-EFE

„Русија едноставно нема храброст тоа да го признае“, кажа тој во своето синоќешно обраќање.

Зеленски додаде дека руски сили се кукавички и дека се обидуваат да ја скријат вистината зад ракетните, воздушните и артилериските напади.

„Стратегискиот пораз на Русија веќе им е очигледен на сите во светот, па дури и на оние кои и понатаму комуницираат со неа. На Русија едноставно ѝ недостига храброст тоа да го признае. Тие се кукавици. Се обидуваат да се скријат зад ракетните, воздушните и артилериските напади.

Затоа нашата задача е да се бориме додека не ги оствариме своите цели во оваа војна. Ослободете ја нашата земја, нашите луѓе и осигурете безбедност“, напиша тој на Фејсбук со видео-обраќањето.

Им се заблагодари на медицинските сестри и болничарите кои ги спасуваат животите на украинските војници и додаде дека руските сили уништиле 570 здравствени објекти од почетокот на војната.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе