Зеленски: Руси, погледнете го нашето знаме на Змискиот остров. Нема да нè скршите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека подигањето на украинското знаме на Змискиот остров е знак дека Украина нема да биде скршена, откако неговиот руски колега Владимир Путин го предупреди Западот дека нивните напори да го поразат ќе предизвикаат трагедија за Украина.

Фото: ЕПА

Обраќајќи им се на парламентарните лидери, Путин рече дека Русија само што започнала во Украина и дека изгледите за преговори ќе се намалуваат колку подолго се одолговлекува конфликтот.

„Многу пати сме слушнале дека Западот сака да се бори со нас сè до последниот Украинец. Тоа е трагедија за украинскиот народ, но се чини дека сè води кон тоа“, рече Путин.

Во ноќната видео порака, Зеленски одговори дека двомесечната операција за повторно заземање на Змискиот остров е предупредување за сите руски сили.

„Секој руски капетан, без разлика дали е на брод или во авион, нека го види украинското знаме на Змискиот остров и нека знае дека нашата земја нема да биде скршена“, рече Зеленски.

Малиот остров јужно од пристанишниот град Одеса стана симбол на украинската решителност. Кога на малиот украински гарнизон на островот му беше наредено да се предаде во февруари, тие ги проколнаа своите руски напаѓачи и потоа беа погодени со воздушен напад.

Русија го напушти островот кон крајот на јуни во, како што рече, гест на добра волја, што претставува победа за Украина за која Киев се надеваше дека може да ја ослаби блокадата на Москва на украинските пристаништа.

Во четвртокот Украина го подигна своето сино-жолто знаме на повторно заземениот Змиски остров. Русија одговори со напад со воени бродови на островот и уништување на еден украински одред, тврди Москва.

Путин ја нападна Украина на 24 февруари, што го нарекува, „специјална воена операција“ за демилитаризација на Украина, искоренување на опасните националисти и заштита на населението што зборува руски. Украина и нејзините сојузници тврдат дека Русија започнала империјалистичко заземање на територија.

Најголемиот конфликт во Европа од Втората светска војна чинеше илјадници животи, милиони раселени и украински градови срамнети со земја. Киев и Западот ги обвинуваат руските сили за воени злосторства, но Москва тврди дека таа не гаѓа цивили.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе