Зеленски: Украина ѝ го скрши р'бетот на руската војска

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска предизвикала сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот пристанишен град Мариупол.

Фото: ЕПА

„Украина ѝ го скрши р’бетниот столб на руската армија, нема да може да застанат на своите нозе во следните неколку години“, рече Зеленски во телевизиско интервју.

Неговата изјава дојде откако се предадоа последните 2.400 украински борци од Мариупол.

Киев ќе го врати сето тоа назад, рече тој, додавајќи дека Украина ќе се врати на границите кои беа пред 24 февруари, кога Русија изврши инвазија.

„Тоа ќе значи дека тие не нè покорија и дека ние ја браневме нашата земја“, рече Зеленски и нагласи дека тоа ќе биде многу тешко и дека ќе следи дипломатија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе