Зеленски објави фотографии од ослободените места: „Патот станува сè појасен“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави серија фотографии на социјалните мрежи. Фотографиите покажуваат украински војници и знамиња кои се веат над селата и градовите ослободени од украинските сили во Харковската област во последните денови.

Фото: Твитер

„Патот до враќањето на целата наша територија станува сè појасен. Ги гледаме контурите на повторното воспоставување на територијалниот интегритет на нашата држава. Знаеме дека патот е тежок, но знаеме и дека е реален и токму тоа го правиме“, напиша Зеленски.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе