Зеленски: Нема да има преговори доколку Русија одржи референдуми за отцепување

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави вчера дека преговорите со Русија нема да бидат можни доколку одржи референдуми во окупираните територии на неговата земја.

Фото: ЕПА

Руските сили и нивните сепаратистички сојузници сега контролираат големи делови од територијата на Донбас, источна Украина, и во јужниот дел на земјата. Тамошните власти рекоа дека би можеле да организираат референдуми.

Во своето вечерно обраќање, Зеленски рече дека Киев останува на својот став дека нема да ѝ отстапи никаква територија на Русија.

„Позицијата на нашата земја останува каква што била и секогаш. Нема да се откажеме од ништо што е наше“, рече тој.

„Доколку окупаторите тргнат по патот на псевдореферендуми, ќе си ја ускратат секоја шанса за преговори со Украина и слободниот свет, што очигледно ќе ѝ биде потребно на руската страна во одреден момент“.

Руските и украинските власти одржаа неколку рунди преговори од почетокот на инвазијата во февруари. Но, постигнат е мал напредок и од крајот на март не се одржани состаноци, а двете страни меѓусебно се обвинуваат за тоа.

Руските сили го држат поголемиот дел од Херсонската област во јужна Украина, а локалните власти рекоа дека би можеле да одржат референдум за приклучување кон Русија во рок од неколку недели или месеци. Проруските сепаратисти одржаа референдуми за независност во Донбас и прогласија т.н народни републики. Кремљ ги призна пред почетокот на инвазијата.

Гувернерот на Луганск, регион кој речиси е целосно под руска контрола веќе неколку недели, во текот на викендот изјави дека Русија подготвува нов референдум на новоосвоените територии и дека на жителите им нуди повластувања доколку одговорат.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе