Според излезните анкети

Зеленски на пат да победи и на парламентарните избори

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски е на пат да победи на предвремените парламентарни избори, консолидирајќи ја својата политичка моќ.

Излезните анкети покажуваат дека партијата Слуга на народот ќе има мнозинство во парламентот - но ќе му треба коалициски партнер за формирање влада.

Зеленски победи и во претседателската анкета во април - но не беше во можност да ги назначи министрите што ги сака.

Тој вети дека ќе спроведе радикални реформи и ќе се справи со неконтролираната корупција.

Зборувајќи пред избирачкото место откако гласал во Киев, Зеленски за Би-би-си рече дека предвремените избори „можеби се поважни од претседателските избори“.

Избирачките места низ Украина се затворени во 20 часот по локално време, а првите официјални резултати се очекуваат во рок од неколку часа.

Излезните анкети велат дека Слуга на народот ќе има околу 44 отсто од гласовите, многу повеќе од која било од останатите четири партии за кои се предвидуваше дека ќе го надминат прагот од 5 отсто за влез во парламентот.

Говорејќи во Киев по завршувањето на изборите, претседателот Зеленски рече дека ја поканува партијата предводена од рок-ѕвездата Свјатослав Вакарчук да формираат коалиција.

„Ова беше моја иницијатива уште пред изборите“, рече Зеленски.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе