Новоизбраниот украински претседател

Зеленски: Мојата прва задача е ослободување на воените заробеници

Комичарот Володимир Зеленски изјави дека неговата прва задача како претседател на Украина, иако официјалните резултати од изборите сѐ уште не се објавени, е да стави крај на граѓанската војна во источна Украина, ветувајќи дека наскоро ќе претстави план за тоа.

Тој на прес-конференцијата побара од новинарите да му помогнат во претстојната „информациска војна“ која треба да стави крај на конфликтот, кој од 2014 година беснее меѓу трупите на Киев и сепаратистичките проруски бунтовници.

Тој вети дека „ќе дејствува во нормандискиот формат“, реферирајќи на француско-германско-руско-украинските преговори за војната во регионот Донбас, истакнувајќи дека ќе го продолжи Минскиот процес и ќе го „рестартира“.

„Задача број еден за нас е враќање на сите заробеници, сите воени заложници, на нашите морнари“, им кажа на новинарите Зеленски кој, според првичните резултати, убедливо го победи досегашниот претседател Петро Порошенко на претседателските избори.

Во Русија во затвор се наоѓаат 24 украински морнари од ноември минатата година, кога руската крајбрежна стража заплени три украински брода додека минуваат низ Керченскиот теснец.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе