Зеленски им се обрати на шефовите на Г20 и ги презентираше условите за завршување на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео врска им порача на светските лидери собрани на самитот на Г20 во Индонезија дека сега е време да се запре руската војна во неговата земја, според мировниот план што тој го предложи.

Фото: ЕПА

„Убеден сум дека сега е моментот кога руската разорна војна мора и може да се запре“, рече Зеленски.

„Постои украинска формула за мир. Мир за Украина, Европа и светот. И има голем број решенија кои можат да се спроведат за навистина да се гарантира мирот.

Учествувајќи на самитот изнесов предлози за вакви одлуки - конкретни и искрени. Украина им нуди на водечките земји во светот да бидат ко-креатори на мирот со нас.

Значи, условите на Украина за мир се:

1. Нуклеарна безбедност;

2. Безбедност на храната;

3. Енергетска безбедност;

4. Ослободување и враќање на затворениците и на депортираните;

5. Имплементација на Повелбата на ОН и враќање на територијалниот интегритет на Украина и светскиот поредок;

6. Повлекување на руските војници и прекин на борбите“, објави Зеленски на својот Фејсбук профил по говорот.

„Нема да дозволиме Русија да чека и да ги зајакне своите сили... Убеден сум дека сега е моментот кога руската војна мора и може да се запре“, додаде тој. Тој рече дека Русија мора да го потврди територијалниот интегритет на Украина, да ги повлече своите трупи од украинска територија и да плати компензација за предизвиканата штета.

Војната треба да заврши „праведно и врз основа на Повелбата на ОН и меѓународното право“, рече украинскиот претседател. Тој повика на повторно воспоставување на „радијациска безбедност“ во однос на нуклеарната централа Запорожје, воведување ограничувања на цените на руските енергетски ресурси и проширување на иницијативата за извоз на жито и ослободување на сите украински затвореници.

Зборувајќи за конфликтите во украинската нуклеарна централа Запорожје, Зеленски рече дека никој нема право да го уценува светот со нуклеарна катастрофа и дека Русија ја претворила централата во радиоактивна бомба која може да експлодира во секој момент.

„Ве молиме, изберете го својот пат за лидерство - и заедно сигурно ќе ја спроведеме формулата за мир“, им рече тој на учесниците на самитот.

Соединетите Држави очекуваат Г-20 да ја осудат руската војна во Украина и нејзиното влијание врз глобалната економија, изјави претходно висок американски функционер.

Русија својата акција во Украина ја нарекува „специјална операција“ за разоружување на Украина и нејзина заштита од фашистите. Украина и Западот велат дека фашистичките обвинувања се неосновани и дека војната е неиспровоциран акт на агресија.

Откако Русија објави дека претседателот Владимир Путин е премногу зафатен за да присуствува, на самитот на Г20 беше претставена од министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе