Зеленски до Западот: Одговорете на нуклеарниот терор

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од западните земји поостро да одговорат на, како што кажа, „рускиот нуклеарен терор“, по гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа. Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирањето на централата.

EPA-EFE

Во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, Зеленски повика да ѝ се воведат санкции на руската нуклеарна индустрија.

Украинската државна компанија за нуклеарна енергија претходно објави дека еден работник на нуклеарната централа Запорожје бил ранет во синоќешно руско гранатирање.

Русија ја контролира нуклеарната централа од март.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) Рафаел Гроси вчера изрази голема загриженост поради гранатирањето на Запорожје, предупредувајќи на опасноста од нуклеарна катастрофа, која би можела да ја загрози животната средина и здравјето во Украина, но и пошироко.

Во петокот бил гранатирани и погодени водови во објектот, поради што операторите го исклучиле реакторот иако не било утврдено истекување на радиоактивна материја.

Двете страни вчера се обвинуваа за „нуклеарен тероризам“.

Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом ја обвини Русија за штетата, додека руското министерство за одбрана ги обвини украинските сили за гранатирањето на централата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе