Зеленски до своите функционери: Престанете да зборувате за нашата тактика

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да разговараат со новинари за воената тактика на Киев против Русија, кажувајќи дека таквите забелешки се „искрено неодговорни“.

EPA-EFE

По експлозиите кои во вторникот уништија авиони во воздухопловна база на Крим, Њујорк тајмс и Вашингтон пост цитираат неидентификувани функционери дека за тоа се одговорни украинските сили. Владата во Киев, од друга страна, одби да каже дали таа стои зад експлозиите.

„Војната дефинитивно не е време за суета и гласни изјави. Што помалку детали откривате за нашите планови за одбрана, толку ќе биде подобро за спроведувањето на тие планови за одбрана. Ако сакате да генерирате гласни наслови, тоа е друга работа, но е искрено неодговорно. Ако сакате победа на Украина треба да бидете свесни за својата одговорност за секој збор кој ќе го кажете за плановите на нашата држава за одбрана или противнапади“, кажа Зеленски.

Тој своите коментари им ги упати на државните, локалните и воените функционери, како и на други луѓе кои, како што кажа, ги коментираат случувањата на фронтот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе