Зеленски до Русите: Ќе ве убиваат еден по еден додека е Путин на власт

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во порака до Русите изјави дека ќе бидат убиени еден по еден додека на власт е рускиот претседател Владимир Путин, кој нареди инвазија на Украина.

Фото: ЕПА

„Додека сите вие не го решите проблемот кој го започна сето ова, кој ја започна оваа бесмислена војна против Украина, ќе бидете убиени еден по еден, станувајќи жртвени јарци бидејќи не признавате дека оваа војна е историска грешка за Русија“, изјави Зеленски во своето секојдневно обраќање.

Украинскиот претседател додаде дека наскоро војската, која од денеска го контролира градот Лиман во областа Доњецк, која е под руска контрола, ќе окупира и други градови во таа област.

„Во текот на неделата над Донбас се вееја нови украински знамиња. Следната недела ќе има уште повеќе“, додаде Зеленски.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе