Зеленски до ЕУ: Во јуни да добиеме статус на кандидат, благодарност до Балканот за разбирањето

Статусот на кандидат за членка на Европската Унија за Украина треба да биде одобрен на самитот во јуни, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски во видеоповик до лидерите на тој блок, кои денеска на самит во Брисел разговараат за украинската криза.

Фото: ЕПА

„На стратегиско ниво, статусот на земја-кандидат за членство во ЕУ на Украина треба да биде одобрен уште во јуни“, рече Зеленски.

Тој особено им се заблагодари на земјите од Западен Балкан „за разбирањето и за поддршката на кандидатскиот статус за Украина“.

„На 8 април, кога беше усвоен петтиот пакет санкции, добивме прашалник за кандидатурата и веќе го одговоривме, ѝ дадовме одговори на Европската комисија. Сметаме на истата реакција од Европа и ја отфрламе секоја алтернатива, која никому не му е потребна. Мора да бидеме како вас“, порача Зеленски.

Украинскиот претседател рече дека Украина ги исполнила сите критериуми за кандидатски статус.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе