„Би можеле да бидат заглавени 75 милиони житарки“

Зеленски бара противбродско оружје за извоз на житото, смета дека Украина може да возврати во Северодоњецк

До есента во Украина би можеле да бидат заглавени дури 75 милиони тони житарки, поради што Киев бара противбродско оружје кое би можело да гарантира безбеден премин на извозот, порача украинскиот претседател Володимир Зеленски.

EPA-EFE

„Украина сака да разговара со Британија и Турција за идеја морнарица на трета земја да го гарантира преминот на украинскиот извоз на житарки низ Црното Море во кое доминира Русија“, кажа Зеленски во Киев, а пренесува Ројтерс.

„Сепак, најсилната гаранција за безбедно поминување би било украинско оружје“, кажа Зеленски.

Украинскиот претседател, додава Ројтерс, зборуваше и за тоа дека руските сили имаат предност во борбата за Северодоњецк, но дека „украинската армија ги има сите шанси да возврати“.

Тој додаде дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка ако Русија се пробие во источниот дел на Донбас.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе