Во капелата Сент Џорџ во Виндзор

Заврши јавниот дел од краличиниот погреб, ковчегот спуштен во гробницата (ФОТО+ВИДЕО)

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора е спуштен во кралската гробница во капелата Сент Џорџ во Виндзор.

Личниот гајдаџија на кралицата ја отсвире последната тажанка.

Кралската државна круна, куглата и жезолот што беа минатата недела беа положени на ковчегот на кралицата се отстранети.

Нејзиниот ковчег беше спуштен во гробницата во капелата Сент Џорџ во замокот Виндзор, пред приватниот погреб подоцна.

Јавните церемонии за погребот на кралицата со тоа завршија. На богослужбата во капелата Сент Џорџ присуствуваа околу 800 луѓе.

Членовите на кралското семејство, вклучувајќи го и кралот Чарлс III, ја напуштија капелата, но вечерва во 20:30 кралот и неговите роднини ќе се вратат во капелата за погребот на кралицата.

Таа ќе биде погребена до нејзиниот покоен сопруг, војводата од Единбург. Ковчегот на принцот Филип, кој почина минатата година, привремено е ставен во кралската крипта, но сега ќе биде преместен покрај кралицата.

Деталите за приватниот погреб не се откриени, а Бакингемската палата ја нарече „длабоко личен семеен настан“.

Претходно ковчегот на кралицата беше носен во поворка во Долгата прошетка низ Виндзор. Опкружена од членовите на домашната коњаница со звукот на гајдите од шкотските и ирските полкови, на поворката ѝ беа потребни 25 минути за да стигне до четириаголникот на замокот Виндзор.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе